Φοβερός ο Ίκαρος Καλλιθέας 73-58 με περίπατο τον ΠΑΟΚ τελικό με Παναθηναϊκό -Φωτορεπορτάζ από την μεγάλη νίκη - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

3.5.15

Εκπληκτικός ο Ίκαρος Καλλιθέας νίκησε με περίπατο 73-58 τον ΠΑΟΚ και αύριο κόντρα στον Παναθηναϊκό θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο εφήβων της Πτολεμαίδας .

Οι νικητές ήταν καλύτεροι μετά την δεύτερη περίοδο όταν και πήραν μια διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων (έφτασε και τους 20) την οποία και κράτησαν χωρίς κόπο μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στα πρώτα 12 λεπτά (19-19, 11'). Ο Ίκαρος όμως με δύναμη στην άμυνα, προσπάθεια στα ριμπάουντ και εύστοχος σε καθοριστικά σημεία έκανε ένα 11-0, έφτασε στο 19-30 (13') και από εκεί και πέρα, παρά την προσπάθεια του ΠΑΟΚ σε κάθε φάση της αναμέτρησης, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Έφτασε στο 26-41 (18'), ο "δικέφαλος του βορρά" μείωσε στους 10 (37-47, 22'), αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο δικό τους ρυθμό φτάνοντας ως το 49-64 (31') και λίγο αργότερα στο 53-73 (37') και τελικά το 58-73.

ΠΑΟΚ-Ίκαρος Καλλιθέας 58-73

Δεκάλεπτα: 17-19, 32-45, 48-64, 58-73
Διαιτητές: Παφίλης-Τσιαπλής
ΠΑΟΚ (Μελετιάδης): Κολοκοτρώνης 8(1), Χονδρογιάννης 10(1), Γιανναράς, Ψυχίδης 5, Βάλλιος, Καραγιάννης 3(1), Κοντόπουλος, Καραμανώλης 12(2), Τσούκας, Μακρίδης 2, Αζίζης 14, Καμπουρίδης 4.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Λιώγας): Ιορδάνογλου 4, Ντουζίδης 13(1), Πασσαλίδης, Σκούφης 13(1), Ναούμης 5(1), Παπαδάκης 6, Τάρλας 7(1), Βλάχος 6(1), Σάλεχ 2, Δορλής, Κουρέπης 17.

Απόλλων Πάτρας-Αρίων Ξάνθης 95-68
Ηράκλειο-Παναθηναϊκός 42-88