menu
ΕΣΚΑΝΑ
Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής
Menu Drawer Logo
ΕΣΚΑΝΑ Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής  27.12.16 από isaak

Πρεμιέρα με νίκη (pic's) για την αναπτυξιακή ΕΣΚΑΝΑ παίδων στο 33ο Χριστουγεννιάτικο της ΕΟΚ στο Καρπενήσι .

Κοινοποίησέ το :
Αναπτυξιακή ΕΣΚΑΝΑ










Το 33ο αναπτυξιακό τουρνουά Χριστουγέννων παίδων «Πέτρος Καπαγέρωφ» διεξάγεται στο Καρπενήσι με 6 ομάδες από την Τρίτη 27 Δεκεμβρίου και συγκεκριμένα στο αθλητικό κέντρο της πόλης. Διοργανωτές είναι η Ε.Ο.Κ., η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, ο Δήμος Καρπενησίου, η ΕΣΚΑΣΕ και η Πανευρυτανική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης.

Επικεφαλής Προπονητής του Τουρνουά Χριστουγέννων είναι ο Σύμβουλος Ανάπτυξης Παίδων Κώστας Πολίτης, ο οποίος ήταν και ο εισηγητής στην τεχνική συνάντηση που έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο Lecadin. Οι Ομοσπονδιακοί Προπονητές που συμμετέχουν στο τουρνουά είναι οι :Γιώργος Δήμος, Θεόδωρος Αστεριάδης και Χρήστος Σγουρίτσας.

Οι Περιφερειακοί Προπονητές που λαμβάνουν μέρος είναι οι: Γιώργος Καλαιτζής(ΕΣΚΑ), Αθανάσιος Ράμμος (ΕΣΚΑΝΑ)και Ιωάννης Μπιτζάνης (ΕΚΑΣΘ).Στο συμμετέχει και μία ομάδα επίλεκτων της πόλης του Καρπενησίου υπό την καθοδήγηση των προπονητών της Π.Α.Κ. Φώντα Ζαχαρόπουλου και Κατερίνας Μπαλωμένου.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης η ΕΣΚΑΝΑ με σπουδαία ανατροπή νίκησε 66-65 την πολύ καλή ομάδα των Επίλεκτων Νότου. Στο επόμενο παιχνίδι η ΕΣΚΑ κατέβαλλε τους Επίλεκτους Βορρά με 62-57, ενώ στο τελευταίο του πρωινού η ΕΚΑΣΘ νίκησε με 64-20 τους Επίλεκτους Καρπενησίου.

Το απόγευμα της Τρίτης(27/12) είναι προγραμματισμένη η 2η αγωνιστική με τις αναμετρήσεις:

 ΕΣΚΑΝΑ-Επίλεκτοι Βορρά(17:00), Επίλεκτοι Νότου-Επίλεκτοι Καρπενησίου(18:30) και ΕΚΑΣΘ-ΕΣΚΑ(20:00). Να τονιστεί πως δεν υπάρχει βαθμολόγηση, καθώς το τουρνουά έχει καθαρά αναπτυξιακό χαρακτήρα.
Τον Δήμο Καρπενησίου εκπροσώπησε κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων ο Αντιδήμαρχος Κλεομένης Λάππας.

ΕΣΚΑΝΑ -ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ 66-65
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 27-39, 47-51, 66-65

Συνθέσεις Ομάδων
ΕΣΚΑΝΑ (Θανάσης Ράμμος): Κολόβερος 16(1), Οικονομόπουλος 2, Κωστούλας 4, Σκόρδος 15, Κοκορέλης 2, Νάνος, Κάβουρας 2, Φιλίππου 4, Μπουρλάκης 4, Ρούκας 4, Τόλιας 8(1), Ορφανουδάκης 5
Επίλεκτοι Νότου (Γιώργος Δήμος& Χρήστος Σγουρίτσας): Παπαλέξης 2 , Χρονόπουλος 7(1), Κωνσταντούρας, Βαμβουκάκης 3(1), Καφέζας 18, Λογοδότης, Μαντίκος 6(2), Παντουβάκης 4, Τσιαμπράκης, Μαντσούκας 16, Μοίραλης 3(1), Τσολάκης, Σανούδος 6(2)

Διαιτητές: Αλέκος Κοτσιμπός & Μαρία Ζαφείρη(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

ΕΣΚΑ-ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ ΒΟΡΡΑ 62-57
Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-24, 52-36, 62-57
Συνθέσεις Ομάδων
ΕΣΚΑ (Γιώργος Καλαϊτζής): Κωστόπουλος 8, Παπαθανασίου 5, Ματσούκης 7(1), Καραμανλής 9(1), Καλογερόπουλος 10, Σιδέρης 6(2), Καρέλλας 3(1), Πετρίδης 4, Κατσόγιαννης 2, Οικονομίδης 2, Νάσσης, Αρσενικός 6
Επίλεκτοι Βόρρα (Θεόδωρος Αστεριάδης): Παπαγιάννης 4, Μαργαριτόπουλος 2, Βαζούκης 8, Παπαδόπουλος 1, Τζιοβάρας, Χασάπης 4, Νέστορας 1, Γεωργίου 7, Γιαννούλτσης 6, Χάχαλος 5, Παναγιώτου 4, Τσάμης 15(1)
Διαιτητές: Αλέκος Κοτσιμπός& Μάρκ Κιαφγοβάντα(Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας)

ΕΚΑΣΘ- ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ 64-20
Τα δεκάλεπτα: 25-7, 40-10, 56-13, 64-20
Συνθέσεις Ομάδων
ΕΣΚΑΣΘ (Γιάννης Μπιτζάνης): Βουρτζούμης 8(2), Νικολαΐδης 14(2), Χαρίτογλου 2, Παπασχάλης 4, Περρής 8, Πράπας 11, Πετανίδης 2, Φίλιος 2, Παπασαβόγλου Αρ. 1, Καλόγηρος 6, Κόνσουλας 4, Παπασαβόγλου Αν. 2
Επίλεκτοι Καρπενησίου (Φώντας Ζαχαρόπουλος& Κατερίνα Μπαλωμένου): Μπακατσιάς, Τσιώλης 3, Τσιαμάκης, Κατσαρός 5(1), Καραμπάς, Καραθάνος, Νούλας 2, Ντότσικας, Τάσιος 2, Νιαβής 6(2), Τάκης 2, Κωστής

Διαιτητές: Μαρία Ζαφείρη& Μάρκ Κιαφγοβάντα(Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας)

Φωτορεπορτάζ από το evrytaniasport.blogspot.gr





































Ενδιαφέρουν


Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο ΕΣΚΑΝΑ GameCenter
chevron_left home chevron_right