menu
ΕΣΚΑΝΑ
Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής
Menu Drawer Logo
ΕΣΚΑΝΑ Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής  28.6.15 από isaak

Πρωταθλητής Ελλάδας κορασίδων ο ¨Αρης , χάλκινο ο Κρόνος Αγ. Δημ. , mvp η Ελ. Τσινέκε , στην πεντάδα η Μυλωνάκη

Κοινοποίησέ το :
Πρωταθλητής Ελλάδας στις κορασίδες αναδείχθηκε ο Άρης που επιβλήθηκε στον άτυπο τελικό του Παναθηναϊκού 53-51. Χάλκινο για τον Κρόνο Αγ. Δημ. που επιβλήθηκε 42-37 του Απόλλωνα Πτολεμαίδας .  


Πολυτιμότερη παίκτρια στο πανελλήνιο κορασίδων της Καλαμπάκας , πρώτη σκόρερ και μέλος της καλύτερης πεντάδας αναδείχθηκε η Ελενα Τσινέκε του Αρη. 

Το πρώτο βραβείο παρέλαβε από τον εντεταλμένο σύμβουλο αθλητισμού Περιφέρειας Θεσσαλίας Ευθύμη Ρετζιά, ενώ το δεύτερο από το μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ Σάββα Λόρτο. 

Τέλος μαζί της στην κορυφαία πεντάδα των αγώνων βρέθηκαν ακόμη και οι Ισμήνη Πράπα (Παναθηναϊκός), Βαρβάρα Μυλωνάκη (Κρόνος Αγίου Δημητρίου), Καλλιόπη Γιαννουσίου (Αρης) και Παρθένα Χρυσανθίδου (Απόλλων Πτολεμαϊδας). 

Τις απονομές έκανε το μέλος του ΔΣ της ΕΟΚ, Γιάννης Αλεξόπουλος.




Τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η τελική βαθμολογία του 26ου Πανελληνίου Κορασίδων έχουν ως εξής:

Τετάρτη 24 Ιουνίου

Έσπερος ΑΟΠΑ-Παναθηναϊκός ΑΟ  42-56
ΑΣ Άρης-Απόλλων Πτολεμαΐδας 49-33
ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΟΝΑ Ηρόδοτος  70-44

Πέμπτη 25 Ιουνίου

16.00 ΑΣ Άρης-ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 63-45
18.00 Απόλλων Πτ.-Έσπερος ΑΟΠΑ  47-41
20.00 Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΟΝΑ Ηρόδοτος 76-46

Παρασκευή 26 Ιουνίου

ΑΟΝΑ Ηρόδοτος-Απόλλων Πτολ.  36-52
Κρόνος Αγ. Δημ.-Παναθηναϊκός ΑΟ  47-53 (40-40)
 Έσπερος ΑΟΠΑ-ΑΣ Άρης  32-40

Σάββατο 27 Ιουνίου

ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημ.-Έσπερος ΑΟΠΑ  61-29
ΑΣ Άρης-ΑΟΝΑ Ηρόδοτος  54-41
Απόλλων Πτ.-Παναθηναϊκός ΑΟ  47-60

Κυριακή 28 Ιουνίου

ΑΟΝΑ Ηρόδοτος-Έσπερος ΑΟΠΑ  45-51
Παναθηναϊκός ΑΟ-ΑΣ Άρης  51-53
Απόλλων Πτ.-ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου  37-42

Η τελική βαθμολογία

Αρης  10
Παναθηναϊκός  9
Κρόνος Αγίου Δημητρίου 8
------------------------------------------
Απόλλων Πτολεμαΐδας 7
Εσπερος Πάτρας 6
Ηρόδοτος  5



ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ –ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 37-42
Δεκάλεπτα: 10-9, 14-19, 27-32, 37-42
Διαιτητές: Παργιακόπουλος-Δολγύρας
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ(Παπαδημητρίου): Κοτζαϊτση 8(1), Σαπαλίδου, Σιδέρη, Κουρτίδου 6, Καραφουλίδου, Χαϊιντάρι 4, Περπέρογλου 4, Γρηγοριάδου 3, Χρυσανθίδου 12(2).
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παναγιωτόπουλος): Τζανετάτου 13, Τσιμπίδη, Νικολαϊδου 6, Καραλή 6, Ξυδά 2, Λαμπράκη 5, Κόκκαλη, Παναγιωτοπούλου, Γασπαράτου 4, Μαγγίνα 6(1), Μυλωνάκη
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ –ΑΡΗΣ 51-53
Δεκάλεπτα: 14-14, 30-22, 43-38, 51-53
Διαιτητές: Παγώνης-Πιτσίλκας
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παναγόπουλος): Κασδαγλή, Τσινάσα 3, Στούπα, Φρίμα 7(1), Φάρου 23(2), Παπαγεωργοπούλου 12(2), Σελούλη, Πράπα 6.
ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Σικαλίδου 3(1), Τσινέκε Κ. 9, Τσινέκε Ε. 18(2), Βαντσιούρη 6, Θώμογλου 6, Γιαννουσίου 11, Χριστάκογλου, Μπουντούκα.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ –ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ 45-51
Δεκάλεπτα: 9-4, 28-16, 40-34, 45-51
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Μαριτσούδης
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Καρλάφτης): Γιαλαμά 8(1), Μαύρακη, Βασίλογλου, Δανδουλάκη 19(1), Εχτζάζι, Τζανέτη 2, Νίχλου 8(2), Σαμπροβαλάκη, Λογοθέτη 8. 
ΕΣΠΕΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ(Μπαζίνας): Αναγνωπούλου 12(1), Ψυρρή 11(1), Νάτσκου 9, Αζναουρίδη 6, Τσιακμά 4(1), Τραγουστή, Αργυροπούλου, Λανταβού 9.





































Ενδιαφέρουν


Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο ΕΣΚΑΝΑ GameCenter
chevron_left home chevron_right