ΝΕΑΝΙΔΕΣ : Με απίστευτη ανατροπή οι Εσπερίδες από 0-2 πήραν τον τίτλο 3-2 νίκησαν τον Κρόνο 68-64 - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

13.4.22

Οι Εσπερίδες Καλλιθέας μετά τον τίτλο στις κορασίδες πήραν χθες βράδυ και τον τίτλο στις νεανίδες κάνοντας τεράστια ανατροπή σε διπλή διαάσταση . Αρχικά ανέτρεψαν το 0-2 νίκες σε βάρος τους και με τρεις σερί νίκες έκαναν το 3-2 παίρνοντας τον τίτλο . Επίσης στο τελευταίο ματς χθες βρέθηκαν πίσω 43-28 στο νέο κλ. Αγίου Δημητρίου στο ημίχρονο αλλά με σερί 21-40 στην επανάληψη (09-20 στο τελευταίο δεκάλεπτο) πήραν την νίκη με 68-64 επί του γηπεδούχου Κρόνου  .

Την απονομή στην νικήτρια ομάδα έκανε η πρόεδρος του πρωταθλήματος γυναικών και μέλος του ΔΣ της ΕΣΚΑΝΑ κ. Θεοδοσία Κανδύλη . Οι Εσπερίδες προκρίθηκαν παράλληλα απευθείας στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ενώ η δευτεραθλήτρια ομάδα του Κρόνου θα διεκδικήσει στην Θεσσαλονίκη στα τέλη της εβδομάδας την πρόκρισή της απέναντι σε Άρη Θεσσαλονίκης και Ηλιούπολη (δευτεραθλήτριες ΕΚΑΣΘ και ΕΣΚΑ αντίστοιχα) .

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. -ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 64-68

Διαιτητές : Παπαφωτίου, Κιουλάφας , Κηπώσης

Δεκάλεπτα : 27-15, 43-28, 55-48, 64-68

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Σταμούλης , Τσιαντής): Γρηγοροπούλου 10,Τσάμη 27(1) , Μπλιθικιώτη 13(2) , Παπακώστα 5(1) , Γεωργακοπούλου 7, Τσούρτη 2, Δραμιτινού , Ραφτοπούλου

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Δήμου, Μπούτας): Στολίγκα 17(4), Αρσενιάδου 13, Τσουρντού 2, Ντάκα 13(3), Κοσκινά Α. 6(1) , Αναστασάκου , Σταμούλου 17, Μαργέλου , Αγραφιώτη