ΕΟΚ | Εθνική Εφήβων: Ελλάδα – Ισπανία 70-85 - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

3.8.18

ΕΟΚ | Εθνική Εφήβων: Ελλάδα – Ισπανία 70-85

Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Λετονία, η Εθνική Εφήβων γνώρισε την ήττα από την Ισπανία με 70-85. H Ελλάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16, χωρίς όμως να υπάρχει ο κίνδυνος υποβιβασμού, αφού η χώρα μας θα φιλοξενήσει το Ευρωπαϊκό Εφήβων 2019 στο Βόλο. Για τις θέσεις 13-16 η Εθνική Εφήβων θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο της αναμέτρησης Κροατία - Ουκρανία.

ΟΙ δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, με την ελληνική να έχει αρχικά το προβάδισμα με 5-3, το οποίο όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει. Το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου έκανε το 12-12 (4΄48΄΄), όμως οι Ισπανοί με υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα περιφερειακά σουτ κατάφεραν να προηγηθούν με 17-25.

Η ισπανική ομάδα στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει με +10 μετά από τρίποντο του Αλδερέτε 29-39 (3’05’’) και λίγο αργότερα με 31-44 (1΄49΄΄), επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό στον αγώνα. Ωστόσο, ένα σερί 5-0 από την ελληνική ομάδα μείωσε και πάλι τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα (36-44). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν η ισπανική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί (45-56), αλλά όμως και πάλι χάρη στην ελληνική αντίδραση να μην διευρύνεται η διαφορά, αλλά να περιορίζεται σε μονοψήφιο προβάδισμα (48-57).

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με... μπλακ-άουτ κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους Ισπανούς να ξεφύγουν... Με επί μέρους σκορ 2-15 η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 50-72 (6΄14΄΄). Η κατάσταση πλέον ήταν μη αναστρέψιμη και η Ισπανία επικράτησε με το τελικό 70-85.

Δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85

Διαιτητές: Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Μπέατ (Νορβηγία), Γέβτοβιτς (Σερβία)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 6, Ρογκαβόπουλος 10(2), Γαργαλής 3(1), Σανδραμάνης 11(1), Χατζηδάκης 6, Τσουμάνης 12, Τσιρογιάννης 7, Βουλγαρόπουλος 3, Κουρτίδης 4, Χουγκάζ 4, Καράμπελας 2, Καματερός 2.

Ισπανία (Πράντο): Αλόθεν 16(2), Ταμάγιο 3, Σόλα, Πρακτίγια 7(1), Πάρρα 17, Παρράντο 12(1), Κουέβας 13(2), Ντίκε 5, Ντε Μπλας 4, Φερνάντεζ 3, Αλντερέτε 5(1), Αγιέσα.