ΕΟΚ | Εθνική Παίδων: Γερμανία-Ελλάδα 68-69. - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

10.8.18

ΕΟΚ | Εθνική Παίδων: Γερμανία-Ελλάδα 68-69.

Η Εθνική Παίδων με ένα τρίποντο του Κωστόπουλου 12’’ πριν το τέλος της παράτασης πήρε τη νίκη από την Γερμανία με 69-68 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 που φιλοξενείται στο Νόβι Σαντ της Σερβίας.

Αύριο (11/8) στις 14.45 θα αντιμετωπίσει την Τουρκία.

Το πρώτο προβάδισμα πήγε σε ελληνικά χέρια (0-2 και λίγο αργότερα 4-5), αλλά από το σημείο αυτό και μετά η Γερμανία ήταν αυτή που πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Η αστοχία και των δύο ομάδων, η αστοχία της ελληνικής ομάδας από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (2/7 στην πρώτη περίοδο) έδωσαν το προβάδισμα στους Γερμανούς που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (14-8, 10’) για να οδηγήσουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (24-13, 15’) και ως το +14 (32-18, 18’). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Ελλάδα προσπάθησε να πλησιάσει (32-24), αλλά η αντίδραση ήταν άμεση (38-24 στο 21’30’’, 41-27 στο 24’30’’).

Με το ποσοστό από τη γραμμή να παραμένει χαμηλό (8/22 στο 27’) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατάφερε σιγά σιγά να πλησιάσει, κυρίως ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα. Μείωσε στους πέντε με το πρώτο εύστοχο ζευγάρι βολών με εκτελεστή τον Φίλλιο και τον Καλόγηρο να διαμορφώνει το 43-38 (28’24’’).

Η Ελλάδα πλησίασε ακόμη περισσότερο (44-41, 30’20’’) και ισοφάρισε με ένα τρίποντο από τον Καλόγηρο (44-44, 31’30’’), για να πάρει ξανά και το προβάδισμα (44-48, 32’30’’) με τους Καλόγηρο και Βησσαρίου. Ο αγώνας όμως είχε δρόμο ακόμη με την Γερμανία να παίρνει και πάλι το προβάδισμα (50-48, 35’). Η Ελλάδα ισοφάρισε (50-50), αλλά η απάντηση ήρθε από τα 6μ75 (53-50) και λίγο αργότερα για το 57-53 (37’). Η διαφορά μειώθηκε και πάλι (57-56, 37’25’’), αλλά όχι για πολύ. Οι Γερμανοι έγραψαν το 60-56, για να απαντήσουν Καλόγηρος και Βησσαρίου (60-60, 39’). Στην επόμενη επίθεση η ελληνική άμυνα υποχρέωσε τους Γερμανούς σε παράβαση 24’’ με 28’’ πια να απομένουν. Στα 9’’ ο Φίλλιος έχασε την μπάλα από τον Μπόμερ, ο οποίος με τη σειρά του αστόχησε, όπως και ο Φίλλιος στην προσπάθειά του με τη λήξη του σαραντάλεπτου, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Ο Καλόγηρος έγραψε το 63-64, δίνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ελλάδα στο έξτρα πεντάλεπτο, στα μισά της παράτασης, οι Γερμανοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ (68-66), αλλά ένα τρίποντο του Κωστόπουλου, με 12’’ να απομένουν ήταν αυτό που σφράγισε τη νίκη για την ελληνική ομάδα με το τελικό 68-69.

Διαιτητές: Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Όσολς (Λετονία), Πρπα (Σερβία)

Δεκάλεπτα: 14-8, 32-22, 44-38, 60-60 (κ.α.), 68-69

Γερμανία (Φέμερλινγκ): Μπόμερ 4, Πέντεκερ 12, Ραπιεκε 11, Σάουμ 7, Βέμπερ 2, Μπαγκέτε 2, Φένεμπεργκ 3, Χόφμαν 4, Χουκπόρτι 13, Σαμαρέ, Σόνεφελντ 1, Βαν Σλούτεν 9

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 9, Καλόγηρος 21 (19ρ), Νικολαϊδης 4, Πράπας 4, Βησσαρίου 8, Φιλίππου 1, Καραμανλής, Κολοβέρος 4, Κωστόπουλος 9, Παπασάβογλου 5, Τόλιας 2, Τσάμης 2