menu
ΕΣΚΑΝΑ
Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής
Menu Drawer Logo
ΕΣΚΑΝΑ Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής  23.8.17

3ο Διεθνές Κύπελλο U14 : Νέα «κατοστάρα» για την Ελλάδα



Με εντυπωσιακή επικράτηση για την Ελλάδα που επιβλήθηκε 100-66 της Ρουμανίας συνεχίστηκε το τρίτο διεθνές κύπελλο U14 στον Κολινδρό που διοργανώνεται από την FIBA Europe, την ΕΟΚ,τον Δήμο Πύδνας Κολινδρού, την ΔΗ.ΦΟ.Π.Α.Π.Ο.Υ. και της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι διεθνείς μας θα αντιμετωπίσουν στον αυριανό άτυπο τελικό (19:00) την Ισπανία που κέρδισε με διαφορά 105 πόντων την Βουλγαρία (127-22). Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας η Παλαιστίνη πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση καθώς επικράτησε με 79-68 της Κύπρου. Αναλυτικά:

Ελλάδα-Ρουμανία 100-66
Δεκάλεπτα: 37-10, 53-26, 87-46, 100-66
Διαιτητές: Ντόγκας-Καραμανλής
Ελλάδα(Σγουρίτσας-Κολοκυθάς): Ζεϊμπέκης 14(3), Θεογιάννης 6, Γιαννόπουλος 15(3), Πετανίδης 8(1), Νάσης 9(1), Παγώνης 7(1), Βούκτσεβιτς 14(3), Τσολάκης 5, Τόλας 8, Κατσογιάννης 9, Γεωργίου 5(1), Καλαής.
Ρουμανία(Πόρα-Ιοάν): Ιβανέσκου 9, Ιλιε, Μαρινάου 2, Κοτσέλεα 9, Ιονέσκου 7, Γκμέοργκε 1, Τσέρμπου 12(2), Οπρέα 12(1), Λικουρίτσι 8(2), Ούσκα 3, Αλισταρ 3, Ναστρούτ.

Κύπρος-Παλαιστίνη 68-79
Δεκάλεπτα: 16-22, 24-47, 48-55, 68-79
Διαιτητές: Ντόγκας-Καραμανλής
Κύπρος (Κονσταντίνου-Αργυρού): Γιανναράς, Λιασίδης 2, Αντωνίου 8, Ευμολπίδης 2, Λουκά 4, Τσιελέπας 18, Αγγέλη, Σοφοκλέους 1, Ευσταθιάδης, Θεμιστοκλέους 15, Κωνσταντίνου 18.
Παλαιστίνη (Μάρτα-Αζάρ): Καούρι, Σάγιερ 3(1), Μούσα, Σκοκάνι 16(3), Μπόσα 18(6), Αναμπταουί, Χαμουντεϊ 27(1), Αμπουκχαντέρ, Αμπουσμσίβ 14, Μπόσα, Ασμπάχ, Χερτζαλάχ 1.

Ισπανία-Βουλγαρία 127-22
Δεκάλεπτα: 23-4, 59-15, 94-17, 127-22
Διαιτητές: Ντόγκας-Καραμανλής
Ισπανία(Παναντέρο-Ορλάνο): Μπερσέντο 4, Λέον 12, Κάλβο 8, Ρούιζ 2, Εστεμπανέλ 10(2), Βάνκεζ 14, Ντομινίνκουεζ 11(1), Μαρτίνεζ 14, Νάσπλερ 12, Τσούκα 14, Ακουίνο 14, Οκόα 12.
Βουλγαρία(Ράτσεφ-Στογιάνοφ): Κριτάντζε 5, Γκεοργκίεφ 2, Παπάζοφ, Ιβάνοφ Β. 6(2), Βαλκάφσκι, Καμπούροφ 2, Γκεργάνοφ 2, Καραμφίλοφ 3(1), Τοντόροφ, Κομπάκοφ 2.

Η βαθμολογία

Ισπανία 8 4-0
Ελλάδα 8 4-0
Ρουμανία 6 2-2
Βουλγαρία 5 1-3
Παλαιστίνη 5 1-3
Κύπρος 4 0-4

Το αυριανό πρόγραμμα

15:00 Βουλγαρία-Κύπρος
17:00 Παλαιστίνη-Ρουμανία
19:00 Ελλάδα-Ισπανία
20:45 Τελετή λήξης basket.gr

Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο ΕΣΚΑΝΑ GameCenter

Ενδιαφέρουν

chevron_left home chevron_right