Ιστορική νίκη της Εθνικής παγκορασίδων στην Σάμο 46-45 την Ισπανία ! - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

7.7.17

Ιστορική νίκη της Εθνικής παγκορασίδων στην Σάμο 46-45 την Ισπανία !

Μια μεγάλη και ιστορική νίκη πέτυχε η Εθνικη παγκορασίδων στην Σάμο στην πρεμιέρα του διεθνούς τουρνουά Φιλίας με 46-45 επί της Ισπανίας που αποτελεί την κορυφαία ομάδα των μικρών ηλικιών της τελευταίας 20ετίας !
H Εθνική μας φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο 33-23 και πέρασε και ακόμη και με 13 ποόντους διαφορά στο γ΄ δεκάλεπτο . Η Ισπανία αντεπετέθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με διαδοχικά κλεψίματα και εκμεταλλευόμενος την κούραση των διεθνών μας πλησίασε πολύ . Είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά στην τελευταία επίθεση αλλά η ελληνική άμυνα που ήταν εξαιρετική στοι 5 εναντίον 5 μίλησε και το τελικό 46-45 σφράγισε την απίστευτη νίκη . Τα κορίτσια μας έκαναν και πέρυσι εξαιρετική εμφάνιση στην Μελίγια και έιχαν ηττηθεί στις Ιουλίου 2016 από την Ισπανία στην β΄ παράταση με 66-63 . Μεγάλη ρεβάνς λοιπόν για τις μπέμπες του Τάκη Μπακογιώργου και πολύ ελπιδοφόρα για το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ γυναικών .
.Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, προηγήθηκε και με διψήφιες διαφορές (33-23 στο ημίχρονο), αλλά οι Ισπανίδες επέστρεψαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν την δική του αντεπίθεση για να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής. Άφησαν όμως τη νίκη για την ελληνική ομάδα, έστω και με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.
Κορυφαίες της Ελληνικής ομάδας η Ιωάννα Χατζηλεοντή και η Έλενα Μποσγανά ενώ πολύτιμη ήταν η Αθηνά Λέξα .Δεν υστέρησε πάντως κανένα από τα κορίτσια μας .
Διαιτητές: Φροζολίνι - Μααραβί
Δεκάλεπτα: 15-18, 33-23, 37-27, 46-45
ΕΛΛΑΔΑ  (Μπακογεώργος): Γούλα 3 (4κλ), Πολυμένη 3, Σακελαρίου, Λέξα 11, Νάτσκου, Μποσγανά 13 (6ρ, 4κλ, 3κ), Παπαδοϊράμη, Θεοδώρου, Τριανταφύλλου, Σκουμπάκη, Παπαδαοπούλυ, Χατζηλεοντή 16 (12ρ, 5 α)
ΙΣΠΑΝΙΑ  (Λαχόζ): Ντεμπέλε 4, Λαμανά, Ρουέδα 4, Σάντσεθ 4, Κουέβα, Μάτο 13, Γκαρθία 4, Κάπελ 6, Σουμπιράτς 4, Τόρες 2, Φράιλε 4, Σιφάουι
Στον άλλο αγώνα που προηγήθηκε η Γαλλία νίκησε εύκολα 78-42 την Ιταλία .
Διαιτητές: Τσομάκος – Μπαένα
Δεκάλεπτα: 19-8, 40-15, 54-27, 78-42΄
ΓΑΛΛΙΑ (Μπορντό): Φαρσί 6, Καρντενάλ 11, Κέσλερ 11, Ντετσάρτ 5, Νταραμί 6, Μπουσιέρ 10, Μόσταρ, Εμπού 3, Ρεϊνό 2, Σιντά Αμπεγκά 8, Ρίτσμοντ 8, Νιαρέ 8
ΙΤΑΛΙΑ (Τζέμπια): Μποβέντζι, Νατίβι 2, Αλέβι 2, Τουρέλ 11, Νατάλι 10, Λεονάρντι 2, Νανέτι 4, Ρόνκι 3, Σπινέλι 6, Λεοναρντίνι, Φρανκίνι, Τσελάνι 2
Αύριο στις 9μ.μ. η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, ενώ στις 7μ.μ. θα γίνει το τζάμπολ του αγώνα Γαλλία-Ισπανία