ΕΟΚ | Ευρωπαικό Νέων Γυναικών: Γαλλία – Ελλάδα 55-51 (vid) - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

9.7.16

ΕΟΚ | Ευρωπαικό Νέων Γυναικών: Γαλλία – Ελλάδα 55-51 (vid)

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας η Εθνική ομάδα.

Έχασε με 55-51 από τη Γαλλία, αλλά άφησε καλές εντυπώσεις βάζοντας δύσκολα στην ιδιαίτερα ισχυρή αντίπαλό της.

Οι διεθνείς έκαναν καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δείχνοντας ότι θα αποτελέσουν ένα σκληρό αντίπαλο για κάθε ομάδα. Από την εικόνα, μάλιστα, που παρουσίασαν στο γήπεδο φάνηκε ότι μπορούν να πετύχουν το στόχο της παραμονής στην Α’ Κατηγορία.

Η Εθνική ομάδα από την αρχή έδειξε καλά στοιχεία. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 13-10 πιέζοντας πολύ στην άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γαλλίδες εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των διεθνών μας γεγονός που τις έφερε μπροστά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 30-28.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλλία ξέφυγε με 43-30, ωστόσο, η Εθνική κατάφερε να ρίξει τη διαφορά και η τρίτη περίοδος έληξε με 45-41. Οι Γαλλίδες μπήκαν δυνατά στη συνέχεια κάνοντας το 52-43 και το 55-45 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Ελλάδα έκανε την ύστατη προσπάθεια για να ανατρέψει την κατάσταση, πίεσε, κατάφερε να μειώσει σε 55-51 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 10-13, 30-28, 45-41, 55-51

ΓΑΛΛΙΑ: Λαμουσί, Μαγεκοντουμνί 10, Μιλαπιέ 14, Κλανέτ 4, Νταμπά 7, Μπερκανί 8, Σο, Σαρτερού 7(1), Κιργκού 2, Τουρμέλ 3, Μπονεού.

ΕΛΛΑΔΑ: Κιλαζίδου,, Γεροστεργίου 3(1), Σταμάτη, Παυλοπούλου 10, Χριστινάκη 16, Θεοδώρου, Ντάνου 3(1), Νίξινα 2, Φασούλα 15, Καραμπάτσα, Λούκα 2.

Στο άλλο παιχνίδι του Γ’ ομίλου η Ολλανδία επικράτησε 56-49 της Λετονίας.

Αύριο η Εθνική Νέων Γυναικών θα αντιμετωπίσει στις 18.15 τη Λετονία, ενώ στις 16.00 θα παίζουν Γαλλία – Ολλανδία.