Εθνική Κορασίδων (U16) : Ελλάδα-Λευκορωσία 45-60, στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας) - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

20.8.15

Στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ Κατηγορίας) η Εθνική Ομάδα των Κορασίδων (U16) ηττήθηκε με 45-60 από την Λευκορωσία. Η πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης παραμένει εφικτή με νίκη και διαφορά στο σκορ (+8) στον αυριανό (20/8) αγώνα με την Λιθουανία (22:00) και ταυτόχρονα ήττα της Πολωνίας από την Λευκορωσία.

Η Εθνική Κορασίδων πάλεψε σχεδόν μέχρι το τέλος για την νίκη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς αφού η Λευκορωσία στο 8’.30’’ βρέθηκε να προηγείται με 19 πόντους (4-23). Με σερί 19-3 η Εθνική Ομάδα μειώνει στους 3 πόντους της διαφορά (23-26).

Και στην επανάληψη το συγκρότημα του Τάκη Μπακογεώργου συνέχισε να παλεύει να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο η Λευκορωσία ξεκίνησε με ένα 0-7 στο σκορ και διεύρυνε το προβάδισμα της (41-52). Εκεί τελείωσε και η προσπάθεια της Εθνικής Ομάδας για την νίκη.

Δεκάλεπτα: 7-23, 25-28, 41-45, 45-60.

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Φάρου 3 (1), Τσινέκε Κ. , Τσινέκε Ε. 2, Μυλωνάκη, Χατζηβασιλείου 6 (2), Δημητριάδου 2, Χρυσανθίδου, Παναγιωτοπούλου 2, Αναστασοπούλου 18, Τσιχλάκη 4, Κοντογεώργου 8, Καραμπάτσου.

Λευκορωσία: Βασίλεβιτς 2, Μαλάσκα 12, Χαρίνα, Σκίμπα, Σιαρχένια, Χαρμπάχοβα 7 (1), Βασιλέβκα 24 (6), Ντζιάχεκ, Μάσκο 9, Μικνεβίτς, Κρίσχικ 6, Κριζανούσκαγια.