Πρωταθλητής Ελλάδας στους παίδες ο αήττητος Πανιώνιος νίκησε στον τελικό και τον ΠΑΟΚ (61-54) - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

21.6.15

O Πανιώνιος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στους παίδες με την νίκη  με 61-54 επί του ΠΑΟΚ  στο κρίσιμο παιχνίδι της τελευταίας μέρας των αγώνων. Οι κυανέρυθροι έκαναν την ανατροπή και ενώ έχαναν 38-45 στα μέσα της γ΄ περιόδου με με εκπληκτικό σερί 23-09 έφτασαν στην νίκη και στο τρόπαιο και δεν περίμεναν την νίκη του Δούκα για να πάρουν τον τίτλο στην τριπλή ισοβαθμία. .

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7-6, 3:50 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ έφθασε και το +4 (13-9) στο όγδοο λεπτό. Ο Γιανναράς με τρίποντο σε νεκρό χρόνο, σημείωσε το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου και ξανάφερε το ματς στα ίσα (15-15).

Οι «κυανέρυθροι» έκαναν σερί 5-0 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά άμεση ήταν η απάντηση του «δικεφάλου» που πέρασε μπροστά με 21-22. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όταν ο Πανιώνιος πέρασε με 31-27.

Οι Θεσσαλονικείς ξαναπήραν προβάδισμα με καλάθι του Καραγιώργου, 6:45 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (35-36). Η διαφορά έφθασε στο +7 στο 26ο λεπτό (35-42) και ο Νίκος Κοψιάς πήρε εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 41-45 ύστερα από φοβερό τρίποντο σε νεκρό χρόνο από τον Πανιώνιο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟΚ καθώς οι παίκτες του Πανιωνίου με σερί 9-1 πέρασαν μπροστά με 50-46. Ο Καμπουρίδης με δύο βολές ισοφάρισε σε 50-50 και ο Νικολαϊδης ξανάβαλε μπροστά τον «δικέφαλο» με 50-52. Οι πρωταθλητές της ΕΣΚΑΝΑ  με σερί  11-2 πήραν πάλι «κεφάλι» στο σκορ και πανηγύρισαν τον τίτλο.

Δεκάλεπτα: 15-15, 31-28, 41-45, 61-54
Πανιώνιος (Κοψιάς)(18/25β., 17/45δ., 3/20τρ., 45ρ., 10ασ., 14λ., 4κλ. 1ταπ): Καρακεχαγιάς 7, Μωραΐτης 14(7/8β., 2/7δ., 1/7τρ., 13ρ.), Χατζόγλου 6, Καζάκου 11 (4/7δ., 1/3τρ., 6ρ., 3ασ.), Ρετσίνας 5, Κούτρας, Καπρής 5, Λιούνης, Αγγελοκωνσταντής 4, Σταμουλής, Κουτσούγερας 9(1).
ΠΑΟΚ(Μελετιάδης)(12/20β., 15/34δ., 4/19τρ., 42ρ., 10ασ., 20λ., 6κλ., 3ταπ.): Νικολαϊδης 10(2/3δ., 2/4τρ.), Γιανναράς 5(1), Φυλακτός 3(1), Λαζαρίδης 9(4/8δ.), Βλαγκόγιας 5(3/4β., 1/2δ.), Γκούμας, Καραγιώργος 5(1/2β., 2/3δ., 10ρ., 6ασ., ), Καμπουρίδης 8(7ρ), Παπαγεωργίου, Ζαμπάκης 5(1/2β. 2/4δ., 6ρ., 3κλ.), Κούρογλου 4(2/2δ.).

Ο προπονητής του Πανιωνίου Νίκος Κοψιάς, όπως ήταν αναμενόμενο, ήταν ιδιαίτερα χαρούμενος για την κατάκτηση του τίτλου: «Είμαι ευτυχισμένος που έχω παίκτες πολεμιστές, ανεξάρτητα από το σημερινό αποτέλεσμα. Αυτό είναι το σημαντικότερο σε αυτές τις ηλικίες. Συγχαρητήρια και στον ΠΑΟΚ για την σημερινή του εμφάνιση και την πορεία του στο πρωτάθλημα».

Θυμίζουμε ότι ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ κατέκτησαν ήδη το πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων (Πρωτέας Βούλας στην Κοζάνη) ,και το πανελλήνιο παίδων (Πανιώνιος στην Πάτρα) , ο Ίκαρος Καλλιθέας ήταν αργυρός στους  εφήβους του πανελληνίου στην Πτολεμαίδα  (πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός)  ενώ αναμένεται το τι θα κάνει ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου στην Καλαμπάκα στο πανελλήνιο κορασίδων.