28o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΝΕΑΝΙΔΩΝ :Ο Πρωτέας Βούλας 51-48 τον Ηρακλή !Και τώρα τελικός με Παναθηναϊκό - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

25.4.14

Μεγάλη νίκη πήραν οι Νεάνιδες του Πρωτέα, καθώς επικράτησαν του Ηρακλή με 51-48, έκαναν το 3 στα 3 στο 28ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Πτολεμαΐδας και πλέον η πρωτιά θα κριθεί στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό το Σάββατο (26/4, 17:00).

Ο Πρωτέας κατάφερε να προηγηθεί με 32-27 στο ημίχρονο, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (44-32 (28΄))που έκλεισε με τον Πρωτέα μπροστά 46-37 . Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως αρκετές παίκτριες φορτώθηκαν με φάουλ, ο Ηρακλής επέστρεψε στο ματς και χρειάστηκε ένα απίστευτο μπλοκ της Χριστίνας Κίτσιου 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος ώστε να σταματήσει το σουτ τριών πόντων που επιχείρησε η Γεροστεργίου για την ισοφάριση με αποτέλεσμα ο Πρωτέας να κρατήσει με νύχια και με δόντια το 51-48 και την μεγάλη νίκη.

Μεγάλο ματς από την Μαριέλλα Φασούλα που με 23 πόντους τράβηξε όλο το επιθετικό κομμάτι της νικήτριας ομάδας .

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ 48-51
Δεκάλεπτα: 16-17, 27-32 (ημ.), 37-46, 48-51 .
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Ταρενίδης Κ.
ΗΡΑΚΛΗΣ(Κυρκούσης): Τσουμπερλή 6, Κογκαλίδου 2, Γεροστεργίου Χρ. 11(1), Οικονόμου 8, Καλημέρη 6, Ζυγουβέλη 2, Ξανθοπούλου 1, Καρανικολή, Γεροστεργίου Μ., Τσάντα 2, Λογδανίδου 10, Βελούδη.
ΠΡΩΤΕΑΣ Β. (Τασιόπουλος): Σιδηροπούλου 8, Μιχαλοπούλου, Κίτσιου 8, Φωκιανού, Παυλοπούλου 6, Μπιτζανάκη Ε. 4(1), Μεϊμάρογλου, Δημέλη 2, Αμπντέλ, Φασούλα 23, Βασιλειάδη, Μπιτζανάκη Ρ.