Φοίνικας Πειραιά -ΑΟΝΑ 49-50 [τελικό] Ζωντανά o πρώτος ημιτελικός γυναικών στο final four (play by play) - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

19.4.13

ΝΕΟ ΚΛ. ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19.04.13 (19.30)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ -ΑΟΝΑ 49-50
Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας Αρφαρά

Δεκάλεπτα :  14-11, 31-29, 43-40, 49-50

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Νανάκος): Δάνδολα , Λιβανού 11, Τουρνατζή 12, Μανουρά 5 , Μούλτση 2, Ζαχαροπούλου 9 , Ζεβαχιργιάν , Καρανάσιου 2, Βράκα 8

ΑΟΝΑ (Κουκουζέλης): Λεβέντη , Παναγιωτονάκου 13 , Λύρου 10, Φωτεινοπούλου 2 , Παυλοπούλου 10(1), Καναβούρα , Χατζόγλου 13(1) , Ηλιάδη 2

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα...

7-1 στο 3΄, 9-6 στο 4΄30΄΄, 11-7 (6΄),11-9 η Χατζόγλου 2΄25΄΄ για να λήξει το δεκάλεπτο .
Η Βράκα με μία στις δύο βολές 12-09 .Η Φωτεινοπούλου με ταμπλό 12-11.
Η Ζαχαροπούλου από ασίστ της Βράκα 14-11 λήγει το δεκάλεπτο

Ξεκινά το 2ο δεκάλεπτο και η Παναγιωτονάκου μειώνει 14-13.

Η Τουρνατζή ανταποδίδει 16-13

Κερδίζει φάουλ η Χατζόγλου από την Τουρνταζή και με 1/2 βολές μειώνει 16-14.

Η Παυλοπούλου ισοφαρίζει 16-16 .

Η ζώνη του ΑΟΝΑ έχει αρχίσει να αποδίδει . Κακό μαντάτο για Φοίνικα το 3ο φάουλ της Τουρνατζή

Η Μούλτση 18-16 ξανά προβάδισμα για Φοίνικα .

Ισοφαρίζει 18-18 εκ νέου η Παναγιωτονάκου .
Δύο φορές βήματα από Μούλτση και Καρανάσιου ακολουθεί και η Καναβούρα .
Η Λιβανού 20-18 αλλά ισοφαρίζει με φάουλ γκολ η Παναγιωτονάκου 20-20 και αμέσως νμετά με την βολή 20-21 προβάδισμα πρώτη φορά για ΑΟΝΑ. Αμέσως μετά κλέβει Ο ΑΟΝΑ και χάνει σίγουρο λέϊ απ η Παναγιωτονάκου .

Η Χατζόγλου 20-23 στο 16΄ ,
μειώνει 22-23 η Μανουρά με αριστερό μπάσιμο.

Εντυπωσιακή ενέργεια της Βράκα και 24-23 πάλι μπροστά ο Φοίνικας.

Η Λιβανού με μακρινό σουτ 26-23

Η Ηλιάδη μειώνει 26-25 αλλά η Βράκα είναι καυτή (28-25) . Φάουλ της 16χρονης Λύρου στην Μανουρά και με 1/2 βολές κάνει το 29-25

Τελευταίο λεπτό του α΄ μέρους . Βολές της Χατζόγλου στα 49΄΄  και 29-27

Η Λύρου κλέβει και ισοφαρίζει στα 36΄΄  29-29 .

Τρίτο φάουλ η Ζαχαροπούλου στα 11΄΄  και ο ΑΟΝΑ έχει δύο βολές για να προσπεράσει . Τάϊμ άουτ ο Φοίνικας .

Η Φωτεινοπούλου αστοχεί και στις δύο βολές και αμέσως μετά 3ο φάουλ της Καναβούρα και η Τουρνατζή πάει αυτή στις βολές . 2/2 και 31-29 .

Στην λήξη αστοχεί η Λεβέντη και το ημίχρονο ολοκληρώνεται με σκορ 31-29 για τον Φοίνικα Πειραιά . Συναρπαστικό ματς !

B ημίχρονο

Ξεκίνησε το β΄ μέρος με τις δύο ομάδες νευρικές και κουρασμένες , Πρόβλημα για τον Φοίνικα τα 3 φάουλ Τουρνατζή και Ζαχαροπούλου. Η Μούλτση το πρώτο καλάθι στο 22 ΄ και 33-29 για τον Φοίνια . Τέταρτο φάουλ η Τουρνατζή στο 23΄ !.Τέταρτο και η Καναβούρα στην Μανουρά που αστοχεί και στις δύο βολές
Μειώνει η Παναγιωτονάκου 33-31. Η Μανουρά σημαντικό επιθετικό ριμπάουντ και 35-31. Μένουν 5΄51΄΄ για να λήξει το 3ο δεκάλεπτο και με σκορ 35-31 τάϊμ άουτ από τον Διονύση Κουκουζέλη
Λιβανού και  δύσκολο καλάθι στο 25΄ 37-31
Σημαντικό τρίποντο η Παυλοπούλου μειώνει σε 37-34 τάϊμ άουτ ο Νανάκος αφού κερδίζει φάουλ στο  σουτ η Παναγιωτονάκου που αστοχεί και στις δύο βολές !
Η Ζαχαροπούλου κερδίζει φάουλ από την Ηλιάδη και 2/2 39-34 . Η Παναγιωτονάκου εκτός ισορροπίας 39-36 μειώνει.
Η Ζαχαροπούλου παίρνει νέο φάουλ από την Φωτεινοπούλου και  με 1/2 βολές κάνει το 40-36
Η Λύρου με τζαμπ σουτ μειώνει 40-38 . Μένουν δύο λεπτά  για το 30΄ . Κερδίζει φάουλ η Μανουρά και με 1/2 41-38
Έξυπνο φάουλ της Μούλτση στο αιφνιδιασμό . Τελευταίο λεπτό . Τρίποντο απελπισίας και επιθετικό φάουλ της Καναβούρα που είναι το 5ο της και αποχωρεί .
Η Τουρνατζή με  2/2 βολές κάνει το 43-38 και πάει στον πάγκο . Λάθος στην σέντρα από τον Φοίνικα κλέβει ο ΑΟΝΑ και η Λύρου στην λήξη με λέϊ άπ μειώνει 43-40 . Τελείωσε το δεκάλεπτο και μπαίνουμε πλέον στο τελευταίο δραματικό 10λεπτο . Μικρό προβάδισμα για Φοίνικα αλλά θα γίνει μεγάλη μάχη
Έναρξη 4ου δεκαλέπτου
Τρίτο φάουλ της Παναγιωτονάκου πάνω στην Βράκα . Μειώνει η Παυλοπούλου 43-42 από ασίστ της Ηλιάδη
Μένουν 7΄ και η Παναγιωτονάκου με αποφασιστικό επιθετικό ριμπάουντ ξαναδίνει το προβάδισμα στον ΑΟΝΑ 43-44 μετά από πολύ ώρα. Τάϊμ άουτ
Νέο κλέψιμο του ΑΟΝΑ και η Λύρου  43-46 με σουτ .  Ο Φοίνικας δείχνει κουρασμένος και χάνει τις μάχες ενώ  έχει κολλήσει στην επίθεση  . Μένουν 5΄21΄΄
Τρίτο φάουλ και της Βράκα . Μένουν 4΄17΄΄ . Τέταρτο φάουλ της Ηλιάδη
Φάουλ γκολ της Λιβανού στο 36΄ και 46-46 βάζει και την βολή και ισοφαρίζει ο Φοίνικας
Μένουν 3΄. Τέταρτο φάουλ η Παναγιωτονάκου πάνω στην Βράκα που αστοχεί και στις δύο βολές !
Κρίσιμο καλάθι της Τουρνατζή και   48-46 ο  Φοίνικας
Πέμπτο φάουλ της Παναγιωτονάκου και βολές της Βράκα αυτή την φορά ευστοχεί μόνο στην δεύτερη  και 49-46 1΄34΄΄ πριν την λήξη του ματς για τον Φοίνικα . Τάϊμ άουτ ο ΑΟΝΑ
Με τρίποντο η Χατζόγλου ισοφαρίζει 48-48 και αφού χάνει την επίθεση η Ζαχαροπούλου κερδίζει φάουλ στα 3΄΄ η Παυλοπούλου από την Ζαχαροπούλου (4ο) σκοράρει στην πρώτη βολη 49-50. Μικρή διακοπή . Η Παυλοπούλου ετοιμάζεται για την 2η βολή και αστοχεί μάλλον σκόπιμα . Τελικό σκορ 49-50 για τον ΑΟΝΑ που έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς πήρε μια μεγάλη νίκη με μίνι  ανατροπή!
Προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό που θα γίνει την Κυριακή στις 20.00 στο ίδιο γήπεδο το νέο κλειστό Αγ. Δημητρίου

Ο Φοίνικας με πεντάδα Μούλτση , Λιβανού Βράκα Τουρνατζή Ζαχαροπούλου (κόουτς Σταύρος Νανάκος) δεν αγωνίστηκε η Κομνηνού