Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ισλανδία – Ελλάδα 72-76 - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

14.7.18

Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ισλανδία – Ελλάδα 72-76

Την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών (B’ κατηγορία) που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας σημείωσε η Εθνική με 76-72 επί της Ισλανδίας και αύριο θα αγωνιστεί για την 9η θέση στη διοργάνωση απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Αποφασισμένη ξεκίνησε την αναμέτρηση η Εθνική, η οποία στο 6.30 είχε καταφέρει να ξεφύγει με 27-9 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 31-14. Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο 15 με καλάθι της Καρλάφτη η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (41-19). Η Ισλανδία, στη συνέχεια, πίεσε την Εθνική και κατάφερε με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να πάει το ματς στο -12 (44-32).

Η Εθνική διατηρούσε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο αγγίζοντας τους 20 πόντους (55-36). Η Ισλανδία, ωστόσο, κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη των διεθνών και μείωσε σε 60-49 στο 30. Η αντίπαλος μάλιστα πέρασε και μπροστά στο 33.30 και 63-62 και λίγο αργότερα έκανε το 66-62. Το ματς έγινε ντέρμπι με την Εθνική να προηγείται ξανά 68-67 στο 36 και να έχει καθαρό μυαλό στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Η Ελενα Τσινέκε με τρίποντο 57 δευτερόλεπτα από το τέλος έκανε το 73-71 και στα 21 δευτερόλεπτα η Στούπα το 75-72. Το τελικό 76-72 διαμόρφωσε με μια βολή η Νίκη Σαπαλίδου.

Δεκάλεπτα: 14-31, 32-44, 49-60, 72-76