Η Εθνική Νέων Ανδρών ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ. Το video του αγώνα - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

23.7.17

Η Εθνική Νέων Ανδρών ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ. Το video του αγώνα

Η Ελλάδα είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης! Το τρόπαιο είναι δικό της μετά το 65-56 επί του Ισραήλ στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017 στα Δύο Αοράκια στο Ηράκλειο.

Χρειάστηκε να περάσουν τέσσερα λεπτά από το τζάμπολ για να δει η ελληνική ομάδα την μπάλα να περνάει το «πλεχτό». Ο Θοδωρής Καρράς ήταν αυτός που στο 4’ έγραψε το 2-5, με την Ελλάδα όμως να περιμένει πολύ περισσότερο για να μπορέσει να ισορροπήσει το παιχνίδι. Οι Ισραηλινοί έφτασαν στο 2-11 (7’) και το 6-16 (9’40’’) με την πρώτη περίοδο να κλείνει 9-16. Ένα διάστημα στο οποίο η αστοχία της Ελλάδας μεταφράστηκε σε 3/10 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Στο ίδιο διάστημα ο Όντεντ Κάτας είδε τους παίκτες του να μετράνε 4/8 τρίποντα και να συνεργάζονται σωστά με κινητήριο μοχλό τον Ταμίρ Μπλατ, όπως σε όλους τους αγώνες ως τώρα.

Τα τρίποντα αποδείχθηκαν κλειδί στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, μαζί με την άμυνα φυσικά. Ενδεικτικά τα τέσσερα κλεψίματα που πραγματοποίησε, δίνοντας αιφνιδιασμό και σε κάποιες περιπτώσεις εύκολο καλάθι. Επιθετικά αυτό που «ξεκόλλησε» την Ελλάδα ήταν τα σουτ από τα 6μ75. Στο διάστημα αυτό τα ελεύθερα σουτ βρήκαν το στόχο με τον Μιχάλη Λούντζη να κάνει την αρχή με δύο συνεχόμενα από τις δύο γωνίες για το 15-16 (14’) και τον Αντώνη Κόνιαρη να συνεχίζει για το πρώτο προβάδισμα (18-16, 16’45’’). Στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη, με την ελληνική να δείχνει πως βρίσκει ρυθμό, σε ένα κατάμεστο γήπεδο που είχε παλμό και «φωνή».

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν τα καλύτερα για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου που ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο +12 (37-25, 24’). Οι Ισραηλινοί με ένα 6-0 επέστρεψαν 39-33 (25’45’’) για να πέσει αυλαία στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα απίστευτο τρίποντο του Δίπλαρου, πίσω από το κέντρο του γηπέδου για το 48-41. Κι αυτό ενώ λίγο νωρίτερα οι διαιτητές είχαν δώσει τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο για αντίδραση σε μια απόφασή τους. Λούντζης, Χαραλαμπόπουλος και Χρηστίδης οδήγησαν επιθετικά στο 59-43 (35’15’’), αλλά τα εύσημα ανήκουν σε όλη την ομάδα για την απίστευτη άμυνα που έδωσε ευκαιρίες στο άλλο μισό του γηπέδου.

Το Ισραήλ βρήκε πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Ζούσμαν (59-48, 36’). Λούντζης και Μουράτος έγραψαν το 62-48 (38’) για να γίνει η στέψη με το τελικό 65-56! Η Ελλάδα πρωταθλήτρια Ευρώπης Νέων Ανδρών!!!

Διαιτητές: Ομπράντοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Μπούλτο (Ισπανία), Αουνκρότζερς (Λετονία)

Δεκάλεπτα: 9-16, 26-23, 48-41, 65-56

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 12, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 15 (3κλ), Φλιώνης 2, Καρράς 6, Σκουλίδας, Δίπλαρος 8, Αγραβάνης, Χρηστίδης 9, Χαραλαμπόπουλος 10 (10ρ, 4 α, 3κλ), Μουράτος 3, Τάταρης

Ισραήλ (Κάτας): Άρτζι 7, Μπένι, Ρούινα, Μόσκοβιτς, Μπλατ 10, Χούμπερ 4, Ραμπίνοβιτς, Σαπίρ, Ναβόν 7, Κόπερμπεργκ 5, Νάτσια, Ζούσμαν 23