Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ισραήλ – Ελλάδα 71-67. Καφαντάρη: «Πληρώσαμε το κακό πρώτο ημίχρονο» - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

9.7.18

Με όλες τις δυνάμεις της για τη μεγάλη ανατροπή πάλεψε η Εθνική Νέων Γυναικών στο ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β' κατηγορίας) που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας, αλλά δεν τα κατάφερε. Εχασε στις λεπτομέρειες από το Ισραήλ με 71-67 γνωρίζοντας την τρίτη ήττα στη διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ισραήλ διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με την Εθνική να πιέζει τον αντίπαλο. Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου μείωσαν σε 14-12, αλλά το Ισραήλ βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να χτίζει διαφορά. Προηγήθηκε 19-12 στο 12 φτάνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου τη διαφορά στο +16 (41-25).

Η Ελλάδα προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε σε 53-40 στο 28.30, αλλά η διαφορά ξέφυγε και πάλι με το σκορ να γίνεται 59-40 με λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Εθνική, ωστόσο, στη συνέχεια κατάφερε με πίεση και κλεψίματα να μειώσει σε 59-49 στο 31.30 και σε 66-58 στο 36.30. Δυο περίπου λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους δύο πόντους (66-64) με συνεχόμενα καλάθια της Βιντσιλαίου, αλλά στη συνέχεια η Εθνική δέχτηκε τρίποντο (69-64). Η Ελενα Τσινέκε έκανε το 70-67 22 δεύτερα από το τέλος και ακολουθήσε μια βολή από τη Γιζτσάκι διαμορφώνοντας το 71-67 που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 14-10, 41-25, 59-42, 71-67

ΙΣΡΑΗΛ (Ράμπι): Ορμπαχ 2, Πελκ 10(1), Ρότμπεργκ 18(3), Βατούρι 4, Γιζτσάκι 5, Ντέιβιντ 3, Γκόλντιν 3(1), Χάνταντ 6(1), Ρόσενμπλουμ 10, Σααρ 10(2).

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Γεροστεργίου 11, Καρλαφτη 12(1), Κατσαμούρη 2, Σαπαλίδου, Τσινέκε Ε. 16(1), Δανδουλάκη, Καρακούλια 2, Στούπα, Τσινέκε Κ. 11(2), Τζιότζιου, Βιντσιλαίου 13.

Στον αγώνα με το Ισραήλ αναφέρθηκε η προπονήτρια της Εθνικής Νέων Γυναικών Ελένη Καφαντάρη.

Μίλησε για το κακό πρώτο ημίχρονο της ομάδας αλλά και για το γεγονός ότι λίγο έλειψε να γίνει η μεγάλη ανατροπή.

«Για άλλο ένα παιχνίδι πληρώσαμε το κακό πρώτο ημίχρονο,μπήκαμε χωρίς συγκέντρωση και χωρίς ψυχολογία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η προσπάθεια ήταν πολύ μεγάλη και ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο που πιέσαμε, κλέψαμε μπάλες και φτάσαμε πολύ κοντά στην ανατροπή.

Αύριο έχουμε ρεπό για ξεκούραση και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας κοιτώντας τον επόμενο αγώνα», είπε χαρακτηριστικά.