Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ.-ΑΟΝΑ PLAY BY PLAY

Διαιτητές : Ουσταμπασίδης , Γαρίνη , Μαραβέλιας
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (Τσαραπατσάνης): Κακλέα 19(1), Κοκκίνη 7(1), Κωνσταντίνου 11(1),Τρύφωνα 11 , Καλάγια , Εξουζίδου 4, Θωμοπούλου, Μάνου 1
ΑΟΝΑ (Κουκουζέλης): Λύρου 5 , Φωτεινοπούλου 2, Παυλοπούλου 9(3), Χατζόγλου 24(2),Ηλιάδη 1, Παναγιωτονάκου 13(1) ,Καναβούρα 8(2)

Το πρώτο καλάθι του αγώνα από την  Χατζόγλου μετά από ασίστ της Λύρου .

Ο ΑΟΝΑ 0-2 και με καλάθι της Φωτεινοπούλου 0-4.

Η Ελευθερία σκοράρει με την Κακλέα και 2-4 στο 3΄ .

Τρίποντο της Παυλοπούλου και 2-7 .

Αμέσως μειώνει πάλι η Κακλέα με ωραία προσποίηση 4-7. Τρίποντο πάλι από την Νατάσα Κακλέα και 7-7 ισοπαλία .

Τρίτο συνεχόμενοι επιθετικό φάουλ για τον ΑΟΝΑ .

Ασταμάτητη  η Καλέα δίνει προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ελευθερία 8-7 .

Τρίποντο από την Πόλυ Χατζόγλου και 8-10

Η Κωνσταντίνου κλέβει από την Παναγιωτονάκου και με λέϊ άπ ισοφαρίζει 10-10.

Αμέσως φάουλ γκολ  από την Χατζόγλου και 10-13 αφού ευστοχεί και στην βολή. Γυρίζει σε ζώνη ο ΑΟΝΑ αλλά η Εξουζίδου κάνει το 12-13 ια να κάνει η Χατζόγλου το 12-15 και ολοκληρώνεται το α΄ δεκάλεπτο .

Ο ΑΟΝΑ δημιουργεί προβλήματα με την ζώνη στην Ελευθερία

Γεμάτο το νέο κλειστό Αγ. Δημητρίου με ωραία ατμόσφαιρα

Με το ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου μία βολή στις δύο από την Παναγιωτονάκου και 12-16 .

Η Τρύφωνα μειώνει σε 14-16 αλλά ενώ αμέσως μετά κλέβει η Θωμοπούλου , χάνει η ίδια  λέί άπ και η Παναγιωτονάκου φεύγει στον αιφνιδιασμό και με λέϊ απ 14-18 καια μέσως μετά η ίδια με μία στις δύο βολές 14-19 .

Τρίτο φάουλ της Νάτιας Τρύφωνα.

Τρίποντο της Καναβούρα και 14-22 μεγαλύτερη διαφορά. Χάνει εύκολο λέϊ απ η Φωτεινοπούλου και φάουλ του ΑΟΝΑ.

Τάϊμ άουτ από τον Τσαραπατσάνη που βλέπει να έχει καθηλωθεί η ομάδα του στην ζώνη.  Έξι λεπτά ακόμη για λήξει το ημίχρονο .

Η Ελευθερία πιέζει ασφυκτικά αλλά νέο τρίποντο της Παυλοπούλου και 14-25 η διαφορά μεγαλώνει για τον ΑΟΝΑ . Κερδίζει βολέ ςη Κακλέα και σπάει το αρνητικό σερί της ομάδας της ευστοχώντας και στις δύο (16-25). Μένουν  4΄51΄΄ . Η Ελένη Κοκκίνη κάνει κακό μπάσιμο και πέφτει και τραυματίζεται . Θα αποχωρήσει αναγκαστικά ...

Νέο τρίποντο της Παυλοπούλου και 16-28 μεγαλύτερη διαφορά στο ματς . Η Ελευθερία δεν έχει λύσεις . 'Αστοχο τρίποντο της Κωνσταντίνου .Η Κακλέα πάει πάλι στις βολές αλλά ευστοχεί μόνο στην μία και 17-28. Μένουν 3΄ για να λήξει το ημίχρονο.

Η Καναβούρα είναι σε ασφαλώς καλύτερη μέρα από τον ημιτελικό . Παίρνει βολές και με 2/2 μεγαλώνει ακόμη περισσότερο την διαφορά 17-30 στο 18΄

Ο ΑΟΝΑ έχει και καλές επιστροφές και έχει εγκλωβίσει την Ελευθερία που ούτε οι κοντές της αλλά ούτε οι ψηλές της είναι σε καλή μέρα . Η πείρα της Τρύφωνα μιλά και με φάουλ γκολ μειώνει 20-30 .

Τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου . Άστοχο τρίποντο της Καναβούρα αλλά επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από την Παναγιωτονάκου . Κερδίζει βολές η Κακλέα στα 2΄΄ και με δύο βολές σφραγίζει το α΄ μέρος 22-32.

Η εικόνα των δύο ομάδων στο α΄ μέρος αποτυπώνεται στο σκορ 22-32

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ . \

Κλέβει η Κωνσταντίνου αλλά αστοχεί . Φάουλ της Καναβούρα στην Κακλέα  που ευστοχεί στην μία βολή μειώνει 23-32. Πάλι η Καλέα μειώνει ακόμη περισσότερο 25-32 στην αντεπίθεση της Ελευθερίας και υποχρεώνει τον Κουκουζέλη σε τάϊμ άουτ στο 22΄ .

Η 15χρονη Λύρου σκοράρει αλλά απαντά με τρίποντο η Κοκκίνη που επέστρεψε (28-34).

Η Κωνσταντίνου από μακριά αστοχεί εκ νέου. Ασίστ της Φωτεινοπούλου στην Χατζόγλου και 28-36

Νέο λάθος από την Ελευθερία . Νέο χαμένο λέϊ απ της Κοκκίνη .

Βήματα από την Κακλέα και ενώ το σκορ είναι 28-36 και μένουν 4΄18΄΄ ο Τσαραπατσάνης παίρνει τάϊμ άουτ . Με τόσο νευρική την Κωνσταντίνου είναι δύσκολο να κάνει κάτι και εκεί επικεντρώνει

Η ζώνη του ΑΟΝΑ παραμένει βραχνάς για την Ελευθερία .

Κερδίζει βολές η Χατζόγλου αφού ποστάρει την κοντύτερη Κοκκίνη και ευστοχεί και στις δύο 28-38.  Ανταποδίδει η Εξουζίδου και αμέσως μετά η Κοκκίνη με λέϊ απ μειώνει 32-38
Η κούραση στον ΑΟΝΑ από την ασφυκτική πίεση αρχίζει να δείχνει τα σημάδια της . Κλέψιμο από την Μάνου και με μία στις δύο βολές μειώνει και άλλο 33-38 . Μένουν 2΄
Αλεπάλληλες άστοχες επιθέσεις . Η Κωνσταντίνου κάνει το 2ο και  3ο φάουλ απανωτά .μειώνει και άλλο η Τρύφωνα με λέϊ απ 35-38 και πλέον το τελευταίο δεκάλεπτο θα έχει δραματική μορφή .

Ο ΑΟΝΑ έχει κολλήσει στην επίθεση με μόλις 6  πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο .
Ξεκινά το τελευταίο δεκάλεπτο με μεγάλο τρίποντο της Χατζόγλου 35-41 . Χάνει απίθανο λέϊ απ η Ηλιάδη .
Η Κωνσταντίνου βρίσκει στόχο από κοντά και κερδίζει και επιθετικό φάουλ από την Φωτεινοπούλου (37-41)
Άτυχη σε τρίποντο τόσο η Κοκκίνη όσο και η Κωνσταντίνου . Δίποντο και τρίποντο η Παναγιωτονάκου και η διαφορά πάλι στους 9π.  37-46 . Eνδιάμεσα η πρώτη σκόρερ της κατηγορίας  Γεωργία Κωνσταντίνου πιστοποιεί ότι δεν είναι σε καλή μέρα . Κλέβει από την 16χρονη Λύρου αλλά χάνει ένα λέϊ απ που δεν χάνεται ...

Δίνει πάντως  σημαντική ασίστ στην Kακλέα και με τρίποντο ξαναβάζει στο παιχνίδι την Ελευθερία 40-46 .

Μένουν 5΄38΄΄ και κάνει 4ο φάουλ επιθετικό η Λύρου ενώ η Κοκκίνη μειώνει πάλι με δίποντο 42-46 .
Η Τρύφωνα ποστάρει καλά την Ηλιάδη αλλά χάνει το σουτ εξ επαφής και υποπίπτει σε 4ο φάουλ .
Απίθανο καλάθι της Παναγιωτονάκου εκτός ισορροπίας (42-48) . Στο 36΄ κερδίζει φάουλ η Κωνσταντίνου και ευστοχεί σε μία βολή (43-48).
Η Χατζόγλου σε μεγάλη μέρα βάζει και τις δύο στο άλλο καλάθι και 43-50 . Μένουν 3΄34΄΄ .
Η Παναγιωτονάκου δίνει ασίστ στην Ηλιάδη και εκείνη σουτάρει βολές . Ευστοχεί στην μία και 43-51 . Μένουν 3΄18΄΄ και η Κωνσταντίνου επιτέλους ευστοχεί σε τρίποντο σε ένα από τα πολλά που επιχείρησε  (46-51).
Η Χατζόγλου παίρνει όμως τρεις βολές και ευστοχεί και στις τρεις ! Σκορ 46-54 . Στα 2΄47 μειώνει η Τρύφωνα αλλά ο ΑΟΝΑ το θέλει πιο πολύ και με τρίποντο της Καναβούρα πάλι στους 9 48-57 . Μειώνει από κοντά η Τρύφωνα που κάνει όμως το 5ο της φάουλ στην Λύρου . Η μικρή με κρύο αίμα σκοράρει και στις δύο βολές  50-59 και μένει 1΄44΄΄ .
Τελευταίο λεπτό πολύ δύσκολο να μην το πάρει ο ΑΟΝΑ . Μένουν 45΄΄ και σκορ 50-59
Τάϊμ άουτ ο Τσαραπατσάνης αλλά πρέπει να γίνουν πολλά για να αλλάξει κάτι.

Η Κωνσταντίνου με 1/2 μειώνει 51-59 αλλά η βέβαιη mvp του αγώνα Πόλυ  Χατζόγλου σφραγίζει την νίκη 51-61 με λέϊ απ .

Με δύο βολές στα 29΄΄ μειώνει η Κωνσταντίνου αλλά είναι μάλλον αργά . Βολές της Λύρου (1/2) και 53-62 . Το ματς έχει κριθεί . Η κόρνα ολοκληρώνει το ματς .

Δίκαιος νικητής και κυπελλούχος ο ΑΟΝΑ 62-53