Σπουδαίο ξεκίνημα για την Εθνική κορασίδων στο Πανευρωπαϊκό 65-55 την Τουρκία - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

22.8.19

Σπουδαίο ξεκίνημα για την Εθνική κορασίδων στο Πανευρωπαϊκό 65-55 την Τουρκία

Με το δεξί μπήκε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 η Εθνική Κορασίδων. Πήρε μια σημαντική νίκη επί της Τουρκίας στα Σκόπια με 65-55. Αύριο θα αντιμετωπίσει την Τσεχία (23/8, 15.15) και μεθαύριο την Πολωνία (24/8, 17.30).
Η Τουρκία ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το... στόχο (3-0), αλλά η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που έδειξε συνολικά καλύτερη στο παρκέ. Ακόμη και στο αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (11-8 στο 6’, 11-15 στο 8’20’’, 18-18 στο 10’) έδειχνε καλύτερα στοιχεία στο παιχνίδι της. Στη δεύτερη περίοδο οι Ελληνίδες έφτασαν στο 18-25 (13’32’’) με τις Μποσγανά, Παπαδοπούλου και Καρατάσιου. H Τουρκία βρήκε λύσεις από τα 6μ75 σουτάροντας με 46% στο πρώτο μισό (την ίδια στιγμή είχε 12% στα δίποντα και 40% στις ελεύθερες βολές), για να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (27-27, 15’47’’). Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μισού όμως είχε ελληνική σφραγίδα με τη διαφορά να πηγαίνει και πάλι στο +8 (29-36, 19’) από τα χέρια της Γρηγοροπούλου. Η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με μια μικρή διαφορά υπέρ της και καλύτερη στα ριμπάουντ (31-20).
Η Τουρκία προσπάθησε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό και να δυσκολέψει το σουτ της ελληνικής ομάδας. Ισοφάρισε και πάλι το παιχνίδι (41-41, 25’) και στην τέταρτη περίοδο πέρασε μπροστά (53-51, 33’). Το τελευταίο διάστημα όμως είχε την υπογραφή της Ελλάδας. Βρήκε και τρίποντο, με καλη άμυνα έφτασε στο εύκολο καλάθι και τελικά στη νίκη της πρεμιέρας με το τελικό 55-65.
Διαιτητές: Βούλιτς (Κροατία), Μιλίτσεβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Μαρτζιάλι (Ιταλία)
Δεκάλεπτα: 18-18, 29-36, 44-47, 55-65
Ελλάδα (Μπακογεώργος): Μποσγανά 29 (16ρ), Δασκουλίδου 9, Παπαδοπούλου 4 (10ρ), Πολυμένη 8, Θεοδοσουλάκη 7, Γρηγοροπούλου 5, Καρατάσιου 3, Κελεμένη, Κουκή, Κυριακάκη, Πρίφτη
*Στον άλλο αγώνα του ομίλου Τσεχία-Πολωνία 59-42.