ΕΟΚ | Εθνική Νεανίδων: Ελλάδα – Κύπρος 79-35 - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

10.8.18

ΕΟΚ | Εθνική Νεανίδων: Ελλάδα – Κύπρος 79-35

Άνετη νίκη σημείωσε η Εθνική Νεανίδων στους αγώνες κατάταξης για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία, καθώς επικράτησε της Κύπρου με 79-35.

Πλέον η Εθνική περιμένει το νικητή του αγώνα Μεγάλη Βρετανία - Σλοβακία για να μάθει τον αυριανό της αντίπαλο για τις θέσεις 9-12.

Η ελληνική ομάδα δεν δυσκολεύονταν να φτάσει κοντά στο καλάθι της αντιπάλου και έτσι προηγήθηκε με 14-7 (4΄00’’) και στη συνέχεια με 22-11. Στη δεύτερη περίοδο η Κύπρος «ροκάνισε» τη διαφορά μειώνοντας σε 26-20 (4΄58΄΄), ως απάντηση όμως ήρθαν οι 5 συνεχόμενοι πόντοι της Κριμίλη για να γίνει γρήγορα το 31-20.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο άρχισε να γίνεται πιο έντονη στην τρίτη περίοδο, όταν η ελληνική ομάδα βρέθηκε να προηγείται με +27 και το σκορ 57-30 (3΄11΄΄) και στη συνέχεια με 62-32, καθιστώντας τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-11, 36-22, 62-32, 79-35

Διαιτητές: Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Ζίφρα (Ουγγαρία), Κατρό (Γαλλία)