Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ελλάδα – Ουκρανία 54-71 - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

8.7.18

Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ελλάδα – Ουκρανία 54-71

Δεν τα κατάφερε η Εθνική στον δεύτερο αγώνα της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (β΄κατηγορίας) που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας, καθώς ηττήθηκε με 71-54 από την Ουκρανία.

Μετά το 6-7 στο 4, η Ουκρανία έτρεξε ένα σερί 12-0 κάνοντας το 19-6 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Εθνική δεν μπόρεσε να ακολουθήσει, στο 15 το σκορ ήταν 34-12 και λίγο αργότερα 39-19, με το ημίχρονο να τελειώσει 39-24.

Η Εθνική προσπάθησε πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο, πίεσε την αντίπαλό της και στο 27 έφερε το ματς στους 10 πόντους (46-36). Η Ουκρανία ανέκαμψε με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 53-39. Τίποτε δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Ουκρανία να κερδίζει τον αγώνα με 71-54.

Δεκάλεπτα: 6-19, 24-39, 39-53, 54-71

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Δανδουλάκη 2, Γεροστεργίου 8(2), Καρλάφτη 16, Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ε. 17, Καρακούλα 4, Κατσαμούρη 3, Στούπα 3(1), Τζιότζιου, Βιντσιλαίου 1.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Κοτσουμπέι): Μπάμπιχ 8(1), Μποϊαρτσουκ, Φάστοβα 4, Λιούμπινετς 8, Μίτινα 6(1), Ντάτσκο, Χοζάλοβα, Καρπ 15, Λακχ, Πόποβα, Τσιούμπικ 30(6), Ζεβαρτάιλο