ΑΣ ΠΑΟΚ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 65-72 - To video της ζωντανής μετάδοσης - Στατιστική κάλυψη του 29ου Πανελληνίου Κορασίδων - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

27.6.18

Με έναν συναρπαστικό στην εξέλιξή του αγώνα ξεκίνησε η Τελική Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς μετά από πολλές διακυμάνσεις στο σκορ ο Κρόνος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 65-72.
Ο Κρόνος προηγήθηκε στο σκορ με 10-13 στο πρώτο πεντάλεπτο, προβάδισμα που διατήρησε με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου με 22-24. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε με ένα σερί 9-0 να προηγηθεί με 31-24, όμως ο Κρόνος επέστρεψε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 33-33, 3΄50΄΄πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 39-37 στο τέλος της περιόδου.
Ο ΠΑΟΚ με καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 52-43, 2΄55΄΄πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και με 55-47 στο τέλος της περιόδου.
Πολύ γρήγορα ο ΠΑΟΚ διεύρυνε τη διαφορά στο +13 και το σκορ στο 60-47 με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως ο Κρόνος με ένα σερί 10-0 μείωσε σε 60-57, 5΄39’’ πριν το τέλος. Το παιχνίδι πήρε «φωτιά» 4΄55΄΄ πριν τη λήξη, με το σκορ να είναι στο 61-61. Η ενέργεια που έβγαλαν οι αθλήτριες του Κρόνου στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον βοήθησαν να προηγηθεί με 61-70, στο 1΄46΄΄. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει όμως η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο ήταν η νικήτρια με το τελικό σκορ 65-72.

Δεκάλεπτα: 22-24, 39-37, 55-47, 65-72
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Φίλιου 11(1), Λέξα 28(2), Πολυμένη 13(2), Φείδα 1, Στεργάκη 7, Φράγκου, Καζαμία 2, Πιτσούλη, Γενναίου 3(1).
Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου 4, Μποσγανά 29, Εγγελη, Ρούτση 3, Σιγούρου 2, Καραγκούνη, Τσούχλη, Γρηγοροπούλου 15, Μούτσα 8(1), Καρκακέλα, Τζανέτου 11, Ρετσινά.

Δηλώσεις

Δημήτρης Σταμούλης (προπονητής Κρόνου): «Το παιχνίδι τελειώνει στο 40. Πρέπει να μένουμε συγκεντρωμένοι από την αρχή έως το τέλος σε αυτό που έχουμε βάλει ως στόχο και να μην σταματήσουμε να πιστεύουμε αυτό που μπορούμε. Τα κορίτσια σήμερα τρεις φορές κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι με την τρίτη φορά να είναι και η καθοριστική. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την προσπάθειά του έχει μία πάρα πολύ καλή ομάδα. Πιστεύω ότι θα είναι ένα τουρνουά το οποίο θα έχει πολύ μεγάλες αναμετρήσεις και όλα θα κριθούν στο τέλος. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα, καλή συνέχεια σε όλους και να είμαστε υγιείς»

Για την ζωντανή στατιστική κάλυψη πατήστε εδώ: sportstats.gr/eokbasket