Εθνική Εφήβων: Σλοβενία-Ελλάδα 67-81. Ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

30.7.17

Εθνική Εφήβων: Σλοβενία-Ελλάδα 67-81. Ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό

Η Εθνική Εφήβων έκανε την ιδανική πρεμιέρα στο Ευρωπαϊκό Εφήβων. Από τα πρώτα λεπτά πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε ως το τελικό 81-67 επί της Σλοβενίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 12-27 και ουσιαστικά από την πρώτη αυτή περίοδο ο αγώνας είχε τελειώσει. Κι αυτό γιατί η ελληνική ομάδα έδειξε την απαιτούμενη σοβαρότητα, αδιαφορώντας για το τι έδειχνε ο ηλεκτρονικός πίνακας. Ανεβάσε τη διαφορά και στο +25 με τον Δημήτρη Μωραϊτη σε πρώτο πλάνο, τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να συνδράμει, αλλά και «κρυφό» χαρτί τον Αλφρέδο Πιλάβιο, ο οποίος ήρθε να προσφέρει στην άμυνα, αλλά και επιθετικά,σταματώντας στους 16 πόντους.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 16.45 την Φινλανδία, η οποία στην δική της πρεμιέρα «ισοπέδωσε» ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης, τη Λιθουανία με το τελικό 82-62.

Διαιτητές: Κόντε, Γκλίσιτς, Βοϊνόβιτς

Δεκάλεπτα: 12-27, 14-23, 21-19, 20-12