Εθνική Παίδων U16 | Ελλάδα-Ιταλία 45-62 (θέσεις 9-16) - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

15.8.15

Εθνική Παίδων U16 | Ελλάδα-Ιταλία 45-62 (θέσεις 9-16)

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο και η Ελλάδα ηττήθηκε από την Ιταλία 62-45, ενώ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Δημήτρης Μωραϊτης.

Η Ελλάδα βρέθηκε πολύ γρήγορα να κυνηγά στο σκορ με τη διαφορά να αυξάνει. Το 4-6 στο 6’35’’, έγινε 4-17 (11’), για να διαμορφωθεί σε 5-27 (16’30’’) και 7-35 (19’17’’). Η ελληνική ομάδα στο 20λεπτο εκτελούσε με 18% (4/22), ενώ είχε 14% στις βολές (1/7) με τους Ιταλούς να κυριαρχούν και στα ριμπάουντ (26-15) και να έχουν τα μισά λάθη σε σχέση με τους Έλληνες παίκτες (16-8).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν διαφορετικό. Απόλυτη κυρίαρχος ήταν η ελληνική ομάδα. Το 9-36 (21’), έγινε 13-36 και το 13-38 έγινε 26-38 (26’10’’) με τον πέντε συνεχόμενους πόντους του Δημήτρη Μωραϊτη και τους Βλαγκόγια – Καμπουρίδη να έχουν μπει στην εξίσωση και να βοηθούν επιθετικά, αλλά και μέσα από τα ριμπάουντ που τόσο είχαν λείψει στο πρώτο μισό. Η τρίτη περίοδος έκλεισε 30-42 με τον Φωτόπουλο να ευστοχεί στον αιφνιδιασμό και την Ελλάδα να βρίσκει, αν μη τι άλλο, τον αμυντικό της προσανατολισμό και την ικανότητά της να «χτυπήσει» στον αιφνιδιασμό. Δύο λάθος πάσες και άστοχο σουτ και ένα εύστοχο ιταλικό σουτ από τα σχεδόν οχτώ μέτρα, ήταν αρκετά για να αλλάξει και πάλι η εικόνα του παιχνιδιού. Το 32-44 (31’), έγινε 32-51 (33’) και ένα λεπτό αργότερα 34-54. Η Ιταλία ήταν η νικήτρια της πρώτης αναμέτρησης στο γκρουπ 9-16 .

Δεκάλεπτα: 4-14, 9-35, 30-42, 45-62

Ελλάδα (Τούφας): Γιανναράς 4 (5ρ, 3 α), Μωραϊτης 14 (5ρ, 5 α), Κάπρης, Καλαϊτζάκης 3, Δημητρακάς, Ψάρας, Φωτόπουλος 5, Δομπρογιάννης, Καμπουρίδης 6 (6ρ), Λιούνης 2, Μέλιος, Βλαγκόγιας 11 (6ρ)

Ιταλία: Βαλεντίνι 8, Λαγκανά, Τράπανι 5, Παζόλα 2, Ντε Ζαρντό 13, Έμπελινγκ 15, Καρούσο 6, Βιγκόρι 2, Σερπίλι 7, Ντελόστρο, Ντόντα, Στεφανίνι 4