EOK | Εθνική Ομάδα Ανδρών: Τσεχία-Ελλάδα 56-70. Διεθνές Τουρνουά Ξάνθης: Η παρακάμερα του αγώνα με την Τσεχία [HellenicBF] - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

22.8.15

EOK | Εθνική Ομάδα Ανδρών: Τσεχία-Ελλάδα 56-70. Διεθνές Τουρνουά Ξάνθης: Η παρακάμερα του αγώνα με την Τσεχία [Video : HellenicBF]

Η Ελλάδα πήρε την πρώτη νίκη στο τουρνουά της Ξάνθης. Στο κατάμεστο ΚΓ «Φίλιππος Αμοιρίδης» επιβλήθηκε της Ξάνθης 70-56.

Ο Φώτης Κατσικάρης χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του, ενώ εκτός έμειναν για τον αποψινό αγώνα ο Κώστας Σλούκας και ο Κώστας Καϊμακόγλου

Τα μακρινά σουτ και δεύτερες ευκαιρίες βοήθησαν την Τσεχία να δημιουργήσει πρώτη μια διαφορά στην αναμέτρηση φτάνοντας ως το 10-6 (6’10’’). Η Ελλάδα, όμως, ακόμη και τις στιγμές που βρέθηκε πίσω στο σκορ, έδειχνε ότι είχε περισσότερες λύσεις. Κάλυψε τη διαφορά, προηγήθηκε 14-15 (8’06’’) με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να ευστοχεί. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε τη σκυτάλη για το 14-19 (9’34’’) με τον Γιάννη Μπουρούση να δίνει την ασίστ. Το 14-12 έγινε 14-20 (11’12’’) και η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για πρώτη φορά λίγο αργότερα με τον Γιώργο Πρίντεζη να διαμορφώνει το 17-27 (12’54’’). Η Ελλάδα αύξησε την απόστασή της ως το +12 (19-31) με τον Στράτο Περπέρογλου να ευστοχεί από μέση απόσταση και την άμυνα να έχει δυναμώσει, αλλάζοντας ισορροπίες στο παιχνίδι. Η απόσταση παρέμεινε στα ίδια επίπεδα για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο 30-40.

Η Τσεχία ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε (34-40), αλλά η ελληνική ομάδα βρήκε το ρυθμό της, βρήκε λύσεις στην επίθεση για να φτάσει με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να οδηγήσει στο +19 (40-59, 31’). Ο Κουφός ήταν αυτός που, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Νικ Καλάθη, έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (42-63, 32’30’’). Στα τελευταία λεπτά η Εθνική Ανδρών έδειξε λίγο να χαλαρώνει, οι Τσέχοι βρήκαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση και μείωσαν (56-68, 38’), για να κλείσει ο αγώνας με το τελικό 56-70 με τον Πρίντεζη να ευστοχεί.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Μητσόπουλος, Ξενικάκης

Δεκάλεπτα: 14-19, 30-40, 40-55, 56-70

Τσεχία (Γκίντζμπουργκ): Μπέντα 2, Μπάλβιν 5, Πούμπρλα 5, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 13, Βέλτς 6, Σιρίνα, Μπάρτον, Γιέλινεκ 8, Χούσκα 6, Σιλμπ 7, Βέσελι 2

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5 (8ρ), Ζήσης 2, Σπανούλης 5, Καλάθης 8, Περπέρογλου 4, Αντετοκούνμπο 11 (2κ), Κουφός 18, Γιάνκοβιτς 7, Πρίντεζης 8 (10ρ), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αγραβάνης 2