EOK | Ευρωπαϊκό Εφήβων : Ελλάδα-Γερμανία 70-85 - ΕΣΚΑΝΑ

ΣΕ ΤΙΤΛΟΥΣ

Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής

17.12.16

EOK | Ευρωπαϊκό Εφήβων : Ελλάδα-Γερμανία 70-85

Η Ελλάδα διεκδίκησε τη νίκη, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ένα μπλακ άουτ επιθετικά στο τέταρτο δεκάλεπτο της στοίχισε και τελικά γνώρισε την ήττα από τη Γερμανία με το τελικό 70-85.

Αύριο στις 17.30 στο πλαίσιο της τρίτης μέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων στη Σαμψούντα αντιμετωπίζει τη Φινλανδία, όπου θα κριθεί και η πρόκριση. Οι Φινλανδοί επιβλήθηκαν σήμερα της Τουρκίας 65-53.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε στον αγώνα όπως θα ήθελε. Η Γερμανία έκανε ένα γρήγορο 0-6 (2’) και έφτασε και στο 6-14 (4’50’’). Ο προσανατολισμός ωστόσο των Ελλήνων παικτών ήταν σαφής: Ήθελε να πιέσει στην άμυνα όσο το δυνατόν περισσότερο, να προσπαθήσει να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να παίξει με τη μεγαλύτερη δυνατή σύνεση στο σετ παιχνίδι. Η Ελλάδα έκανε 8 λάθη στο πρώτο πεντάλεπτο, μόλις ένα στο δεύτερο και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 8’12’’ με τους Λούντζη και Αγραβάνη (15-14).

Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη στα επόμενα λεπτά, με τη Γερμανία να ξεφεύγει πρώτη φτάνοντας στο 20-27 (11’25’’). Η Ελλάδα όμως είχε τις απαντήσεις αυτή τη φορά, έδειξε υπομονή, ισοφάρισε με τον Χρηστίδη (27-27, 14’) και κατάφερε στη συνέχεια να μετατρέψει το 27-30 (15’) σε 39-33 (19’20’’) με τον Τάταρη να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και τους Κουρέπη – Παπαδάκη να συνεπικουρούν στην επίθεση.

Η Γερμανία πήρε άμεσα το προβάδισμα με 9-0 (39-44, 22’), αλλά η Ελλάδα δεν της επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο ή να διατηρήσει την πρωτοπορία για πολύ ώρα. Μωραϊτης και Καλαϊτζάκης οδήγησαν στο 46-44 (23’40’’) και λίγο αργότερα στο 51-49 (25’), ο Λούντζης έγραψε το 57-54 (27’) με τον Χρηστίδη να παίρνει τη σκυτάλη για το 61-59 (29’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν μπήκε με τους καλύτερους δυνατούς... οιωνούς για την ελληνική ομάδα που βρέθηκε γρήγορα στο -9 (64-73, 33’40’’), ενώ λίγο μετά τα μισά της περιόδου, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (64-75), για να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο η απόσταση (64-81, 37’’). Χατζηκυριακίδης και Κώστας Παπαδάκης «έσπρωξαν» λίγο την Ελλάδα στην επίθεση με εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ75 (70-81, 37’40’’). Η Γερμανία όμως κράτησε τη νίκη γερά στα χέρια της και τη σφράγισε με το τελικό 70-85.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 61-61, 70-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος):Λούντζης 14, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 3, Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης 7, Μωραϊτης 11, Παπαδάκης Κ. 6, Κουρέπης 4, Τάταρης 8, Παπαδάκης Στ.

Γερμανία (Στάιν):Χουντ 10, Βάιντεμαν 15, Ντε Σίλβα 10, Χάντενφελντ, Ολίντε 12, Τσίλκα 14, Μουσίντι 8, Χέρκενχοφ 2, Λάγκερπους 2, Σάντερς 2, Λίνσεν, Χάρτενσταϊν 10